Na czym polega zabawa z kostką Rubika?

kostka rubika

Trudno znaleźć kogoś, kto nie wiedziałby, na czym polega zabawa z kostką Rubika. Jest to przedmiot o fenomenalnie prostej konstrukcji, a jednocześnie jest tak wymagający dla umysłu, że znalazł sobie milionowe rzesze pasjonatów, matematyków-badaczy, speedcuberów układających kostkę na czas – nawet z zawiązanymi oczami.

Kostka Rubika to sześcian o ściankach podzielonych na dziewięć jednakowych kwadracików. Gdy kostka jest ułożona, każda ze ścianek zawiera dziewięć kwadratów w tym samym kolorze. Sztuką jest doprowadzenie kostki ze stanu wymieszanego do stanu ułożonego tak, by wykonać jak najmniejszą liczbę ruchów i zrobić to jak najszybciej. Ile czasu to zajmuje – to zależy od sprawności palców i wielu setek godzin treningu.

25.02.2013. 16:14

Metody układania kostki Rubika

Kostka Rubika to niezwykły fenomen, którego fani, a nawet fanatycy dzisiaj liczeni są w milionach. Tysiące osób w każdym mieście walczy z czasem, biorąc przypadkowo wymieszaną kostkę i układając ją na czas.

Jak oni to robią? Trudno w kilku zdaniach streścić dokładnie ideę każdej z metod układania kostki. Tak czy owak do najpopularniejszych zalicza się pięć z nich, znane pod następującymi nazwami: LBL, Corners First, metoda Fridrich, metoda Rouxa i metoda Petrusa. LBL oraz Corners First to najprostsze metody do nauki, chociaż żadna z nich nie jest najbardziej efektywna. LBL oznacza w skrócie Layer By Layer i opiera się na ułożeniu kolorów „warstwa po warstwie”. Corners First to koncepcja opierająca się na uporządkowaniu narożników sześcianu przed wykonaniem dalszych ruchów.

18.02.2013. 07:53