Aby ogród zachwycał bujną roślinnością, musimy go regularnie podlewać. Na próżno jest bowiem czekać, aż z nieba spadnie deszcz. W niektórych sezonach okresy bez deszczu przedłużają się bowiem do wielu tygodni. Jeśli chcemy zadbać o ogród, już na etapie jego zakładania dobrze jest pomyśleć o tym, jak będziemy go podlewać. Niektóre akcesoria do nawadniania wymagają bowiem instalowania jeszcze przed nasadzeniem czy wysiewem roślin.
Akcesoria do nawadniania to obecnie ogromny wybór, dzięki czemu każdy właściciel ogrodu czy działki będzie mógł znaleźć coś na miarę indywidualnych potrzeb. W marketach budowlanych, sklepach ogrodniczych, a także w sieci można znaleźć praktycznie wszystko, co jest potrzebne do optymalnego nawodnienia ogrodu. Zanim zdecydujemy się na konkretne rozwiązania, warto jednak upewnić się, czy faktycznie spełnią nasze oczekiwania w przypadku konkretnych roślin czy różnych form ukształtowania terenu. Wybierając akcesoria do nawadniania, stawiajmy na produkty, które pochodzą od sprawdzonych producentów sprzętu i urządzeń ogrodowych. W tym przypadku raczej nie należy szukać oszczędności – jeśli będziemy chcieli kupić akcesoria do nawadniania jak najniższym kosztem, jest niemal pewne, że prędzej czy później będziemy mieć z nimi spore problemy.
Jeśli nasz ogród jest duży, efektowny i wymaga sporych nakładów pracy, dobrze jest też inwestować w kompleksowe systemy nawadniające, które są projektowane na specjalne zamówienie. Projektanci najpierw zapoznają się z warunkami w ogrodzie, a następnie proponują rozwiązania, które sprawdzą się idealnie. Jednak w większości przydomowych ogrodów czy działek takie systemy szyte na miarę nie są niezbędne – w większości przypadków wystarczy umiejętnie dobrać akcesoria do nawadniania.
Wąż i akcesoria, które z nim współpracują
Przydatnym elementem w każdym ogrodzie jest wąż ogrodowy, a także dopasowane do niego akcesoria. Warto zwracać uwagę na to, by był on mocny, solidnie wykonany, odpowiednio długi, wyposażony w uchwyty i zawieszki, dzięki czemu po zakończonej pracy nie zostanie rzucony gdzieś na trawę. Do węża ogrodowego przydadzą się również zraszacze ręczne, czyli nasadki w postaci dysz czy pistoletów. Ich zadaniem jest rozpraszanie strumienia wody, możliwość regulowania wielkości kropel, a także siły strumienia. Różnica pomiędzy stosowaniem węza bez zraszaczy i z nimi jest kolosalna. Sam wąż powoduje nierównomierne podlewanie, a jednocześnie dosyć duże zużycie wody. Dzięki zraszaczom można natomiast zmniejszyć ilość wylewanej wody, a także zadbać o to, by wszystko w ogrodzie było równomiernie podlane.
Zraszacze dopasowane do potrzeb
Popularne akcesoria do nawadniania ogrodu to także zraszacze, które sprawdzają się zarówno w przypadku trawników, jak i rabat z kwiatami ozdobnymi, grządek z warzywami czy owocami oraz żywopłotów. Zraszacze można montować na stałe lub wybrać akcesoria przenośne, które można dowolnie przestawiać w zależności od potrzeb. Wśród zraszaczy montowanych na stałe znajdziemy między innymi zraszacze wynurzalne, które podczas podlewania znajdują się na powierzchni, a po zakończonej pracy – chowają się w głąb gleby. Są więc bezpieczne, nie uszkodzimy ich w czasie koszenia trawnika, ani podczas zabaw na terenie zielonym. Dobrze sprawdzają się też zraszacze obrotowe i rotacyjne, które podlewają o wiele większe połacie zieleni niż zraszacze, które są całkowicie statyczne.
Nowoczesne nawadnianie kropelkowe
Wśród akcesoriów do nawadniania z roku na rok coraz bardziej popularne i często stosowane są linie kroplujące. To dobre rozwiązanie do upraw warzywnych i owocowych, także tych w szklarniach i pod osłonami, a także w przypadku roślin, które wymagają systematycznego nawodnienia. Linie kroplujące montuje się wzdłuż rabat czy grządek. Są one wyposażone w niewielkie otworki, którymi woda wypływa bezpośrednio do systemu korzeniowego rośliny. Oprócz tego, że jest to rozwiązanie wydajne i oszczędzające wodę, można również liczyć na podlewanie bez skutków ubocznych, czyli popalenia roślin przez słońce padające na krople wody znajdujące się na roślinach.
Wybór akcesoriów do nawadniania z roku na rok jest coraz większy, a producenci tego rodzaju rozwiązań nieustannie wypuszczają na rynek nowe produkty. Za ich pomocą można tworzyć kompleksowe systemy nawadniania, często wyposażone w elektroniczne sterowanie i działające w pełni automatycznie. Im większy teren do nawodnienia, tym więcej uwagi należy poświęcić wyborowi właściwego systemu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nawet w czasie przedłużającej się suszy rośliny w ogrodzie nie będą pozbawione dostępu do tak potrzebnej im wody.