Niezwykle roztargniony naukowiec
Niezwykle pobożny fizyk, astronom, matematyk, alchemik, filozof, biblista, historyk a nawet urzędnik państwowy. Jego nazwisko rozpoznawalne jest wszędzie i uznawany jest za jednego z najwybitniejszych i najważniejszych naukowców wszech czasów. Zasłynął z tego, że był fizykiem zarówno teoretycznym, jak i doświadczalnym. W swoich badaniach zajmował się głównie klasyczną mechaniką w tym także mechaniką ośrodków ciągłych, a szczególnie płynów. Sporo uwagi poświęcał także grawitacji oraz optyce, zahaczając w rozważaniach o termo dynamikę, fizykę oraz fizykę matematyczną i badania kosmosu. Mowa o Isaacu Newtonie.
Ojciec trzech zasad dynamiki
Przyjmuje się, że Newton urodził się 21 grudnia 1642 roku lub 4 stycznia 1643 roku, zaś za datę jego śmierci przyjmuje się dzień 20 marca lub 31 marca 1727 roku.
Newtona śmiało możemy nazwać i jednym z ojców mechaniki klasycznej i jednocześnie twórcą jej całkowitej i kompletnej postaci. Ponadto jako pierwszy opisał także 3 główne zasady dynamiki, wykorzystując i rozwijając wcześniejsze dostępne prace Kartezjusza i Galileusza, którzy toczyli badania na ten temat. Ponadto zapoczątkował również opis zjawisk fizycznych przez równania różniczkowe. Newton jest także autorem pierwszej zasady zachowania pędu oraz momentu pędu, choć tak naprawdę nie znał jeszcze w ogóle pojęcia energii mechanicznej. W swoich badaniach Newton zajmował się modelowaniem oporu powietrza oraz pomiarami prędkości dźwięku w powietrzu. Swoją uwagi poświęcał także wyjaśnianiu tej wspomnianej wielkości przez gazowe prawo Boylea-Mariottea. Ponadto zbudowane przez tego naukowca paradygmat mechaniki zastąpił wcześniejsze modele Arystotelesa oraz Kartezjusza, a jego teoria dominowała aż do XX wieku, kiedy to dopiero wtedy została poprawiona przez szczegółową teorię względności Einsteina. Ciekawostką jest również to, że jego zasługi dla mechaniki sprawiły, że właśnie na jego cześć jednostka siły w układzie SI nazwano Newtonem. Ponadto mechanika klasyczna, czyli taka w wersji nierelatywistycznej, nazywana była mechaniką Newtona, a płyny zaś dzieli się według właściwości mechanicznych na newtonowskie oraz nienewtonowskie.
Prawo powszechnego ciążenia
Do jednych z największych osiągnięć Newtona zaliczyć z pewnością należy prawo powszechnego ciążenia, które czasem nazywane jest nawet jego nazwiskiem. Zastosowane zostało ono w opisie układu słonecznego. Newton poprawnie nie tylko przewidział, że ta sama prawa rządzą ruchem ciała na ziemi, jak i ruchem ciał niebieskich, ale podał matematyczny uzasadnienie, dowodząc, że orbity, w tym szczególnie komety, mogą być nie tylko eliptyczne, ale również hiperboliczne i paraboliczne. Model grawitacyjny w swoim rozumieniu zastosował wtedy nie tylko do opisu ciał niebieskich, ale również samej ziemi. Jako pierwszemu udało się opisać matematycznie zjawisko pływów morskich. Ponadto przewidział, że Ziemia jest w przybliżeniu elipsodą spłaszczoną na biegunach. Tak naprawdę badania tego naukowca ukoronowały rewolucję naukową, którą otworzył Kopernik. Przyczyniły się one do powszechnego przyjęcia kopernikańskiego heliocentryzmu. Tak naprawdę również teoria grawitacji Newtona stała się pierwszą teorię pola jednocześnie podstawą nowożytnej mechaniki nieba, a także Astro dynamiki. Była również najdokładniejszy modelem ciążenia aż do czasu ogólnej teorii względności Einsteina. Opus Magnum Newtona, czyli Matematyczne zasady filozofii naturalnej uznaje się za jedną z najwybitniejszych publikacji w dziejach całej nauki, gdzie Newton właśnie wyłożył w nich podstawy mechaniki, a także grawitacji, tworząc cały spójny system.
Optyka i pryzmaty
Wspomnieliśmy także o tym, że Newton szczególnie miłował się w optyce. Wykonał także ważne doświadczenie z dwoma pryzmatami, udowadniając, że widmo barw które obserwowany jest podczas badania białego światła na pryzmat stanowi cechę padającego światła a nie samego pryzmatu, jak wcześniej 400 lat przed nim dowodził Roger Bacon. Oznacza to więc, że Newton poprawnie wyjaśnił dyspersję światła i aberrację chromatyczną jako zależność współczynnika załamania od barwy. Tak naprawdę odkrycie to w późniejszym czasie pozwoliło zastosować pryzmat jako stetoskop optyczny. Warto wiedzieć również o tym, że Newton skonstruował też pierwszy teleskop zwierciadlany.
Wybitny matematyk
Newton był także wybitnym matematykiem, a znany jest głównie z tego, że stał się pionierem analizy i był jednocześnie współtwórcą rachunku różniczkowego i całkowego.
Kilka ciekawostek o Isaacu Newtonie
Postać tego fizyka i jest niezwykle ciekawa. Urodził się on w angielskiej rodzinie 3 miesiące po śmierci własnego ojca, a matka ponownie wyszła za mąż i oddała go na wychowanie babce. Newton już na początku swojej ścieżki edukacyjnej wykazywał oznaki geniuszu. W czasach, kiedy rozpoczął edukację w szkole wiejskiej, mieszkał u miejscowego aptekarza i zakochał się w jego przybranej córce. Kobieta ta wyszła za mąż za innego mężczyznę, a Newton nigdy więcej z nikim nie nawiązał poważnej relacji i się nie ożenił. Wśród legend krąży anegdota, że kiedy Newton odpoczywał pod jabłonią, na jego głowę spadło jabłko. Incydent ten miał zaowocować spostrzeżeniem, że ruch ciał niebieskich oraz upadek ciał na ziemię jest spowodowany właśnie grawitacją. Ten geniusz studiował i interpretował dosłownie Pismo Święte. Miał on nadzieję, że uda mu się ustalić chronologię dziejów. Odrzucił także dogmat Trójcy Świętej, ale nie miał dość odwagi, by opublikować swoje teorie, o czym dowiedziano się dopiero po jego śmierci. Zaznaczyć jednak należy, że był wyjątkowo pobożny i codziennie czytał Biblię. Na przełomie XVII i XVIII wieku Newton był członkiem parlamentu. Jednak z jego wystąpień zachowała się jedynie uwaga dotycząca niskiej temperatury na sali i uprzejma prośba o zamknięcie okien. Ponadto Newton był wielkim miłośnikiem alchemii i dążył nawet do stworzenia kamienia filozoficznego oraz starał się zamienić żelazo w złoto. Niestety zmuszony był rzecz jasna pogodzić się z porażką.
Interesują cię zagadnienia popularnonaukowe? Zapraszamy na nasz portal popularnonaukowy.